Fibonacci Nedir Ve Nasıl Kullanılır ?

Fibonacci Nedir? ve Nasıl Kullanılır?

 

Fibonacci ünlü bir matematikçidir. Doğanın bir düzen içerisinde var olduğu düşüncesini savunarak, çeşitli araştırmalarda bulunmuş, bir matematikçidir. Yaptığı araştırmaların sonucunda da, canlı ve cansız varlıkların belirli bir oran dahilin de oluştuğu sonucunu keşfetmiş bir matematikçi olarak, buna da isim vermiştir. Atın oran ismini koymuştur.

 

Finans uzmanları da, Fibonacci’ nin bu altın oran adını verdiği sayı dizisini alarak, piyasalardaki dalgalanmalardan oluşan fiyat oluşum hareket ve yönlerini belirlemek amacı ile kullanmışlar. Bu yöntem de teknik analizlerin arasında yerini almıştır.

 

Fibonacci sayı dizileri nasıl kullanılır?

fibonacci analizi nasıl yapılır

Borsa ve forex işlem platformunda ki, yatırım aracınızı seçtikten sonra, teknik analiz kısmından da, Fibonacci’ yi seçersiniz. Yani Fibonacci düzeltme seviyelerini. Tepe noktası ve dip fiyat seviyelerini belirledikten sonra, ekrana otomatik olarak bir grafik gelir. Bu grafiği kullanarak, destek ve direnç noktalarını belirlememiz için kat sayılara bakarız. Fiyatlar çıkarken ne kadar geri çekilme olur, düşerken ne kadar yükselme olur, bunları Fibonacci’nin altın oran adını verdiği yöntem ve sayı dizisi ile bulma imkânımız var.

 

Bir de, Fibonacci zaman aralıkları vardır. Bu zaman aralıkları ile de neye yatırım yapmanız gerektiği hakkında sinyal alırsınız. Fibonacci fan çizgilerini unutmamak lazım. Bu çizgiler sayesinde piyasadaki kritik noktalar belirlenir ve riskler önceden belirlenmiş olur. Bunları kullanmak ve uygulamak için bilgi birikimiz olması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir