Dolar Ne Olur? 2019’da Dolar Kuru Ne Olur?

2019’de dolar ne olur? Yükselir mi düşer mi? Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın, sıkı para politika uygulamalarını devam ettirmesi ve enflasyondaki düşüşün, gözle görülür bir biçimde gerçekleşmesi durumuna kadar mevcut durumun korunacak olması, Türk Lirası ’nın bu zor günlerinde, değer kaybı ve dalgalanmaya karşı korunacağının belirtisi olarak, ekonomistler tarafından değerlendirilmektedir. Dış koşulların uygun olma durumu ve enflasyonun da beklenen seviyede geri çekilmesi durumunda, 2018 yılının ilk çeyrek döneminde, Türk Lirası ve faizde iyimserliğin artmasına sebep olabilecektir. Ancak hiçbir zaman riskleri göz ardı etmemek gerektiğini vurgulayan ekonomistler; Bu risklerin sürekli olarak dolar ne zaman yükselir ve dolar ne zaman düşer şeklindeki soruların da sorulma kaynağını oluşturduğunu belirtmektedirler.

dolar ne olur
2018’de dolar ne olur?

Dolar Ne Olur?

Dolar ne olur diye bakarken dolar ne zaman düşer ve dolar zaman yükselir sorularının cevaplarını öğrenmemiz gerekir.

Dolar Ne Zaman Düşer ?

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) düşük enflasyon rakamlarından dolayı, piyasalarda faizleri arttırmama öngörüsü olduğundan, Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kazanacağı ve bu durumda da doların, 2018 ilk çeyrek sonlarına doğru, yakın bir dönemde düşüş yaşayabileceği uzmanlar tarafından tahmin edilmektedir. Ekonomik alanlardaki reformların, gelecek çeyreklerde hızlanacağı yönündeki beklentilerin tüm yabancı yatırımcılar açısından olumlu sinyaller olarak algılanacaktır. Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Kore arasında yaşanan gerilimin daha da yükselme ihtimalinden dolayı, risk teşkil eden varlıklara olan ilginin, yatırımcılar tarafından azalacağı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Uzmanlar; Türk Lirası’nın ise bu risk iştahı azalma sürecinden etkilenmeyeceği ve bu süreçle başa çıkarak değerini muhafaza edebileceği ve bunun da yine kısa vadede dolar düşer mi sorusunun cevabının pozitif yönde cevaplanması şeklinde olabileceği belirtilmektedir.

Dolar ne zaman düşer? Ne zaman yükselir?

 Dolar Ne Zaman Yükselir?

Her halükârda beklenmeyen bütün gelişmeler bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de doların yükselmesine sebep olmaktadır. Ekonomistler yapmış oldukları analizlerde; Amerikan Başkanı seçilen Donald Trump ’ın, doların gereğinden fazla değerli olduğunu belirtmesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm dünyayla olan rekabet gücünde zafiyet olmaması için, küresel ölçekte şu ana göre daha az değerli bir dolara ihtiyaç olması gerektiğini belirtmesi, kısa vadede doların yükselme ihtimali olmadığını belirtmektedirler. Beklenen düşüşün yaşanmamasının sebebinin, Amerika Birleşik Devletleri içindeki siyasal krizden kaynaklandığını belirten ekonomistler, siyasal krizin çözümlenmesi ve Donald Trump ’ın başkanlığı etrafındaki kara bulutların dağılması durumunda doların daha da düşeceği ve bu yüzden de kısa ve uzun vadede doların yükselmesinin zor olduğu görüşünü benimsemektedirler.

Yine Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden Zarrab davası sonucunda ülkemiz aleyhine kesilebilecek cezalar, piyasaları etkileyebileceğinden, doların bu duruma göre bir müddet artış gösterebileceğini, dolar yükselir mi şeklindeki endişeleri haklı çıkarabileceğini vurgulayan ekonomistler, atılacak adımlar ve alınacak tedbir ve kararların piyasaya güven aşılaması durumunda, bu şokun kısa sürede atlatılabileceğini belirtmektedirler.

Dolar tarafında işlem yapan yatırımcılar için yükselişler olduğu kadar düşüşlerde önemlidir. Çünkü günümüzde bir çok yatırımcı foreks piyasası üzerinden açığa dolar satışı yapabilmekte olduğundan elinde olmayan doları satanlarda TL ye yatırım yapmış olmaktadır. Hem TL de kalan hem de TL dolara karşı değerlenecek ümidi ile açığa dolar satışı yapan yatırımcıların bir forum ortamı içerisinde dolar analizlerini ve kendi görüşlerini paylaştıkları dolar yorumları sayfasını siz de ziyaret edebilir ve diğer yatırımcıların görüşlerinden ve uzman yorumlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca altın fiyatları ile ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir